Handicapové stávky

V tomto článku vám chceme ukázať, aké handicapové stávky existujú, ako fungujú a ako ich môžete úspešne využiť! Uvádzame aj presné príklady a strategické úvahy. Tento typ stávok je obzvlášť obľúbený pri stávkach na futbal.

Lesedauer: 3 min

Čo je handicapová stávka?

V oblasti športu je handicap takýto: určitý bod alebo gól pre slabšieho účastníka ako kompenzácia voči silnejšiemu účastníkovi. Čo to znamená v súvislosti s futbalovými stávkami? Stávkujete na výsledok zápasu, pričom jeden z dvoch tímov dostane bonus vo forme gólu. Takže tento tím začína s fiktívnym vedením pred tým, ako začne zápas. Môže to byť jeden gól alebo zopár gólov. Inými slovami, jeden tím dostane určitý počet gólov pridaných ku konečnému výsledku. Výsledok handicapovej stávky je preto abstraktným pojmom. Pre lepšie porozumenie uvádzame príklad handicapovej stávky 0:1:

 • Skutočný výsledok 2:0 | Handicapový výsledok 2:1
  v konečnom dôsledku sa nič nezmení
 • Skutočný výsledok 1:0 | Handicapový výsledok 1:1
  z víťazstva domácich bude remíza
 • Skutočný výsledok 0:0 | Handicapový výsledok 0:1
  z remízy bude víťazstvo hostí

V handicapovej stávke nezáleží na tom, či pridáte gól alebo góly outsiderovi alebo či ho/ich odčítate favoritovi - výsledok resp. myšlienka spôsobu stávkovania zostávajú rovnaké. To znamená, že nezáleží na tom, či sa konečný výsledok 2:1 stáva 1:1 alebo 2:2 - výsledok handicapu je remíza v oboch prípadoch.

Čo priťahuje tipérov na handicapových stávkach?

Handicapové stávky boli vynájdené z jednoduchého dôvodu: stávkové kurzy sú zvyčajne na výhru favorita dosť nízke, najmä v zápasoch, v ktorých je jeden tím jasným favoritom a druhý outsiderom. Pohárový zápas tímu Bundesligy proti tímu nižšej ligy alebo zápasy ako Nemecko proti Luxembursku – by sme mohli označiť za príklady jasných favoritov. Takéto zápasy nie sú atraktívne ako pre stávkové kancelárie tak ani pre stávkarov. S handicapovými stávkami to môžete vyriešiť jednoduchým trikom: Keďže outsider získava významnú výhodu formou vedenia, šance na víťazstvo favorita sa zámerne umelo znižujú a kurzy sa zvyšujú. Takto sa konzervatívne kurzy stávajú atraktívnymi. Na druhej strane, kurzy na outsidera sa znížia. Pozrime sa na príklad s pomocou pohárového zápasu 1. FC Magdeburg verzus Borussia Dortmund - Magdeburg dostane 1:0 alebo 2:0 vedenie s uvedenou handicapovou stávkou.

 • Stávka na výhru
  1 Kurz 10.50 | X Kurz 5.80 | 2 Kurz 1.20
 • Handicapová stávka 1:0
  1
  Kurz 3.60 | X Kurz 3.80 | 2 Kurz 1.75
 • Handicapová stávka 2:0
  1 Kurz 2.00 | X Kurz 4.10 | 2 Kurz 2.75

Takže ak počítate s vysokou výhrou BVB, mali by ste zvážiť handicapovú stávku. Toľko k pôvodnej myšlienke týkajúcej sa tejto formy stávkovania. Teraz je tu aj možnosť pre mnohé udalosti a zápasy, aby ste favorita vybavili handicapovým bonusom. Okrem možností 0:1 alebo 0:2 môžete umiestniť aj alternatívy 1:0 a 2:0. Tento výber sa môže uskutočniť najmä v prípade vyvážených zápasov. Vtedy to má zmysel. Mnohé stávkové kancelárie majú široké spektrum možností vo svojom štandardnom portfóliu a ponúkajú handicapy aj pre nevyrovnané zápasy. Samozrejme, že stávkové kurzy pre favorizovaný tím, ktorý ešte vylepšíte ďalším bonusom, sú minimalizované. Tak sa pôvodná myšlienka handicapu stáva nepoužiteľná.

Handicapové stávky na zápas FC Bayern München vs FC Augsburg v stávkovej kancelárii bwin.

Aké stávkové stratégie môžete využívať s handicapovými stávkami?

V tejto kapitole vám chceme predstaviť niekoľko strategických úvah, ktoré môžete urobiť s handicapovými stávkami. Najčastejšie sa stávkuje s handicapovými stávkami, keď sú jasní favoriti a stávkové kancelárie neposkytujú pre nich vysoké kurzy. Tak predpokladaný favorit získa miernu resp. veľkú nevýhodu, čo zvyšuje kurzy. Ďalšia populárna stratégia stávkovania: Môžete dosiahnuť obzvlášť vysoké zisky s handikapovou stávkou na remízu (= HC X), keď predpokladáte tesné víťazstvo. Okrem očakávaných vyvážených zápasov, sú na to vhodné zápasy pohárov alebo medzinárodné zápasy. V týchto zápasoch sa často stáva, že favorit nehrá s najlepšou prvou jedenástkou a väčšina najdôležitejších kľúčových hráčov odpočíva na lavičke. Niekedy je outsider jednoducho podcenený. Pohárové zápasy vo všeobecnosti sú známe vlastným vývojom a dynamikou. Obzvlášť zápasy vonku môžu byť pre favoritov veľmi nepríjemné a často vyhrávajú len tak tak. Zoberme si zápas medzi Bayer Leverkusen a 1. FC Union Berlin v pohári. Predpokladáme, že sa rozhodnete počítať s tesným víťazstvom domácich - stredne dobrého tímu Bundesligy Leverkusen proti Union, ktorý je v súčasnosti v dobrej forme - s vedením jedného gólu. Preto sa rozhodnete pre vytvorenie handicapu 0:1 na remízu - tak Union Berlin dostane výhodu jedného gólu. Tu sú rôzne kurzy pre danú stávkovú formu:

 • Stávka na výsledok
  Tip 1 | Kurz 1.30
 • Handicapová stávka 0:1
  Tip X | Kurz 4.00

Predpokladajme, že máte pravdu a Leverkusen vyhrá zápas 2:1. Výsledok handicapu by bol teda 2:2. Pri stávke 10 € s touto stratégiou môžete dosiahnuť zisk 30 € namiesto 3 €. Mali by ste si uvedomiť, že s touto taktikou idete prirodzene do vyššieho rizika. Pred stávkou na remízu so zvyčajnou stávkou na výhru by ste mali najprv skontrolovať, či handicap +/- 1 ponúka lepšie kurzy! Ale stáva sa to je len zriedka. Tá stávková forma je tiež veľmi obľúbená pri live stávkach naživo, najmä vo forme stávok na polčas/konečný výsledok. Tu stávkové spoločnosti reagujú na výsledok polčasu a priebežné výsledky a neustále prispôsobujú kurzy. Ak favorit napríklad na začiatku zápasu zaostáva, handicapové stávky sa z mnohých dôvodov stávajú vcelku lákavými. Chceme vám podrobnejšie predstaviť jeden scenár: Predpokladajme, že favorit prehráva 0:1, a tak sa rozhodnete staviť na handicap 0:1 na X. To znamená, že favorit by musel streliť aspoň dva góly a vyhrať s vedením jedného gólu na to, aby ste stávku vyhrali, čo nie je až také nepravdepodobné. Stávkové kurzy môžu byť v takomto prípade neočakávane vysoké. Je však samozrejmé, že v takýchto prípadoch vždy potrebujete aj dávku šťastia. Dobrý nos na stávky sa môže v prípade výhry vyplatiť!

Špeciálna forma: Ako fungujú stávky s ázijskými handicapmi?

Túto zaujímavú verziu handicapu, ktorú by sme vám chceli odporučiť, podrobne vysvetlíme v ďalšom článku. Ázijský handicap vám dáva možnosť vrátenia celej stávky alebo jej časti.

nach oben