Kombinované stávky

Aké sú kombinované stávky? Pomocou konkrétnych príkladov je všetko, čo je potrebné vedieť o tejto populárnej forme stávok, jednoducho vysvetlené.

Lesedauer: 2 min
Themen in diesem Artikel:
  1. Aké sú kombinované stávky?
  2. Ako fungujú kombinované stávky?
  3. Na čo si musíte pri kombinovaných stávkach dávať pozor?

Aké sú kombinované stávky?

Pri kombinovanej stávke (inak aj kombi/kombo stávka, kumulatívna stávka, akumulovaná stávka, či akumulátor) je dva alebo viac tipov na tikete kombinovaných do jedného celkového tipu. Vďaka tomu sa môžu úplne odlišné športové stávky ľubovoľne kombinovať. Pre výhru však musia byť všetky tipy správne! Napríklad, ak sú kombinované štyri tipy v kombo stávke, aby ste mohli vyhrať, nestačí ak sú správne len tri tipy. Celá športová stávka prepadne, ak je len čo jeden tip nesprávny. Na rozdiel od jednoduchých stávok, dokonca aj bez tipov na outsiderov, sú kombinované stávky obzvlášť lukratívne, pretože tu sú kurzy násobené, teda akumulované. Týmto spôsobom môžete rýchlo vytvoriť kurz, ktorý zvýši stávku desať alebo dvadsaťnásobne. Ale pozor: Tento typ stávok je oveľa rizikovejší než jednoduchá stávka. Čím rozsiahlejšia je kombinovaná stávka, tým je nižšia aj šanca na výhru. Ako presne tento typ stávky funguje a ako sa odlišuje od jednoduchých stávok sme podrobne popísali v nasledujúcej kapitole.

Ako fungujú kombinované stávky?

Princíp kombinovanej stávky je možné vysvetliť pomerne rýchlo: Namiesto toho, že napríklad vytvoríte tri samostatné jednoduché stávky, môžete ich skombinovať ich do celkovej stávky. V dôsledku toho vytvoríte iba jednu stávku. Ak však chcete stávku vyhrať, všetky tri tipy musia byť správne. Kombistávky môžu byť zostavené celkom voľne a rôznymi spôsobmi. Bez ohľadu na to, či ide o handicapové stávky, stávky na góly alebo tradičné stávky na víťaza - rôzne možnosti stávkovania môžu byť použité. Ak máte malú šancu vyhrať prostredníctvom kombistávok, tak aké sú vlastne výhody kombinovanej stávky? Jednoduché vysvetlenie: Akumulovanie kurzov robí tento typ stávky tak atraktívnym pre športových stávkarov. V skutočnosti sú celkové kurzy stávkových tiketov vypočítané vynásobením kurzov jednotlivých tipov, ktoré sú na tikete kombinované. Jednoduchý príklad: Namiesto toho, aby ste vytvorili dve samostatné stávky, rozhodnete sa o 2-kombinovanú stávku, ktorá vyzerá takto:

  • Tip A Borussia Dortmund vs. RB Leipzig | Tip 1 | Kurz 1.55
  • Tip B Benfica Lissabon vs. Manchester United | Tip 2 | Kurz 1.80
  • Celkový kurz 2.79 (1.55 x 1.80)
  • Stávka 10 EUR
  • Výhra 27,90 EUR | Čistý zisk 17,90 EUR

Celkový kurz sa vypočíta vynásobením všetkých kurzov – Tip A a Tip B je celkovo 2.79. Tento princíp výpočtu je rovnaký pre všetky kombinované stávky - ak sa idete staviť 5-kombo stávka, potom päť jednotlivých kurzov sa vynásobí, aby ste získali celkový kurz. Celkovým kurzom sa zasa vynásobí čiastka vkladu, aby ste určili výpočet konečného možného zisku. Pri stávke 10 EUR by to v našom prípade znamenalo zisk vo výške 27,90 EUR. Čistý zisk by predstavoval 17,90 EUR. Ak by ste rozdelili ten istý finančný vklad na stávkovanie na dva separátne jednotlivé tipy - teda 2 x 5 EUR - a vytvorili dve samostatné jednoduché stávky, výsledkom by bolo maximálny zisk len 6,75 EUR. Vidíte, je to veľký rozdiel! Niet divu, že kombinované stávky sú tak lákavé kvôli ich krásnym kurzom a niekedy veľmi vysokým možným ziskom. A preto sú veľmi často podávané takéto tikety.

Na čo si musíte pri kombinovaných stávkach dávať pozor?

Potenciálne vysoké zisky plynúce z veľmi vysokého celkového kurzu poskytujú hlavnú motiváciu uzatvárania tohto druhu stávok. Mnoho športových stávkarov by vám však vedelo porozprávať o tom, ako rýchlo môže kombinovaná stávka celá prepadnúť. Často sa môže stať, že oči stávkara sú príliš veľké, lebo všetko čo vidí je len potenciálny vysoký zisk. Pridanie na tiket tipu s kurzom vyšším ako je 2.00 s cieľom zdvojnásobenia kurzu (a zisku), je považované za riskantné. V tomto prípade sa stávkovanie môže premeniť na čistý gambling. Najmä v takýchto prípadoch buďte opatrní! Pretože sa športové stávky môžu rýchlo zmeniť na čisto hazardné hry. Samozrejme, ide aj o zábavu. Tá však môže rýchlo prejsť do frustrácie, keďže je väčšia pravdepodobnosť, že môžete takýto tiket prehrať. A práve preto sú aj populárne a často propagované stávkovými kanceláriami. Mali by ste mať vždy na pamäti pred tým než podáte kombinovanú stávku: Už len s dvomi typmi v kombinovanej stávke „3-way“, t.j. 1-X-2 (ako výsledok napr. futbalového zápasu (výhra/prehra/remíza)) môže dôjsť k jednému z deviatich rôznych možných výsledkov. Z čisto matematického hľadiska šanca na víťazstvo - bez ohľadu na príslušné kurzy – vám už klesne na 11,1 %. Ak zahrnieme stávkové kurzy z vyššie uvedeného príkladu, získame pravdepodobnosť zisku 35,8 % s celkovým kurzom 2,79. Inými slovami, kombinovaná stávka nevyjde takmer v dvoch z troch prípadov, aj keď v obidvoch prípadoch vsádzame na favorita z každého zápasu. Nechceme vás odradiť od kombistávok, len chceme, aby ste mali vždy na pamäti výrazne vyššie riziko v porovnaní s jednoduchými stávkami. Aby zábava nezašla príliš ďaleko. Podrobnejšie tipy nájdete v našich článkoch stávkových stratégií kombinovaných stávok.