Obidva tímy skórujú

V tomto článku by sme vám chceli podrobnejšie predstaviť stratégiu "obidva tímy skórujú". Táto špeciálna futbalová stávka na góly je stávkovou stratégiou, ktorá je veľmi podceňovaná a často aj ignorovaná. Nespravodlivo, keďže je užitočnou alternatívou 3-way stávok a nad/pod stávok. Tento typ stávok funguje celkom jednoducho: Strelia obidva tímy gól? Áno alebo nie? V súčasnosti má stávka "obidva tímy skórujú", trvalé miesto v programe všetkých dôležitých stávkových kancelárií. Pri návšteve webových stránok medzinárodných stávkových kancelárií alebo čisto anglických stránok nájdete často túto stávku označovanú ako BTTS (= Both Teams To Score = Obidva tímy skórujú). V článku vám vysvetlíme, ako najlepšie využiť túto stratégiu stávkovania a poukážeme na veci, ktoré musíte sledovať, aby bola vaša stávka úspešná!

Lesedauer: 4 min

Ako funguje stratégia stávkovania "obidva tímy skórujú"?

Ako naznačuje názov, stávka "obidva tímy skórujú" bude predpokladať, že oba tímy dosiahnu aspoň jeden gól alebo nie. To znamená, že na presnom počte gólov nezáleží. Ide o klasickú futbalovú stávku. Koniec koncov, existuje len veľmi málo tímových športov, v ktorých môžete predpokladať, že jeden alebo oba tímy nestrelia gól. V tomto stávkovom variante musíte venovať veľkú pozornosť presným požiadavkám príslušnej stávkovej kancelárie: Pokiaľ nie je uvedené inak, stávka sa vzťahuje na góly zaznamenané počas bežného hracieho času (90 minút). Góly, ktoré sú zaznamenané v predĺžení alebo v penaltovom rozstrele (ak k nemu dôjde), nie sú zahrnuté. Ak sa rozhodnete umiestniť stávku "obidva tímy skórujú", mali by ste si určite porovnať kurzy vopred. Pre tento typ stávok sa výška kurzov od rôznych stávkových kancelárií výrazne odlišuje - a často sú uvedené dva rozdielne výsledky zápasu s veľmi odlišnými kurzami. Tu je príklad porovnávania dvoch známych stávkových kancelárií pre stretnutie Premier League medzi Tottenham Hotspur a Manchester United:

 • Tipico
  Obidva tímy skórujú (BTTS) ÁNO | 1.75
  Obidva tímy skórujú (BTTS) NIE | 1.95
 • Bwin
  BTTS - ÁNO | 1.87
  BTTS - NIE | 1.83

Prečo tipovať so stávkami "obidva tímy skórujú"?

Stávka na góly "obidva tímy skórujú", keďže sú možné len dva výsledky, je klasickou 2-way stávkou. Vaša teoretická šanca na výhru je 50 %. Rozhodujúcou otázkou je, ktorý z dvoch výsledkov sa vyskytuje častejšie? V tomto prípade môžeme povedať celkom jasne: Je podstatne viac pravdepodobné, že obidva tímy strelia gól, než nie. To sa odráža aj v stávkových kurzoch. Kurzy pre "BTTS - ÁNO" sú všeobecne nižšie ako pre "BTTS - NIE". Koniec koncov, kurzy nie sú ničím iným, než odrazom pravdepodobnosti, že určitý výsledok nastane. Aby sme získali lepší zmysel pre úroveň kurzov ponúkaných pre tento variant stávkovania, poďme sa pozrieť na 19. kolo zápasov v nemeckej Bundeslige - zostavili sme priemerné kurzy zo širokého výberu stávkových kancelárií:

Stretnutie BTTS - ÁNO (Kurz) BTTS - NIE (Kurz)
Bayern - Hoffenheim 1.65 2.10
Köln - Augsburg 1.70 2.00
Frankfurt - Gladbach 1.60 2.25
Dortmund - Freiburg 1.70 2.00
Leipzig - HSV 1.80 1.90
Stuttgart - Schalke 1.75 1.95
Bremen - Hertha 1.75 1.95
Leverkusen - Mainz 1.65 2.10
Hannover - Wolfsburg 1.60 2.20

Ako je jasné vidieť, vo všetkých zápasoch stávkové kancelárie pracujú za predpokladu, že je pravdepodobnejšie, že oba tímy dosiahnu aspoň jeden gól. Neuveriteľné: iba 6 z 18 uvedených kurzov má hodnotu 2.00 alebo viac - a vo všetkých prípadoch sa nachádzajú na strane "BTTS - NIE". Nemenej pozoruhodná je aj skutočnosť, že najnižšie kurzy sú 1.60 - a preto je na mieste hovoriť o vysokých kurzoch pre stávky na "obidva tímy skórujú". Pravdepodobnosť výsledku, resp. výhry pri kurze 1.60 je 62,5 % - ak počítame aj s maržou stávkovej kancelárie (tu pracujeme za predpokladu, že je to 7 %). Vidíme, že stávková kancelária predpokladá pravdepodobnosť výsledku na 58,5 %. Aby sme sa dostali bližšie k odpovedi na otázku, ako často sa obidvom tímom skutočne podarí dosiahnuť gól, aby sme mali aspoň aký taký obraz, pozreli sme sa na 10. až 19. kolo zápasov nemeckej Bundesligy:

Kolo BTTS - ÁNO BTTS - ÁNO v %
10 6 66,7
11 7 77,8
12 7 77,8
13 5 55,6
14 5 55,6
15 5 55,6
16 4 44,4
17 7 77,8
18 6 66,7
19 7 77,8
10 do 19 59 65,5

V tejto ukážke vidíme, že 65,5 % zápasov zodpovedá "BTTS - ÁNO". Samozrejme, je to len malá vzorka, hoci aj dlhodobejšia analýza naznačuje, že v najvyšších ligách približne 2/3 všetkých zápasov končí skórovaním oboch tímov, čo sa rovná pravdepodobnosti asi 67 %. Ak opäť prevezmeme najnižšie kurzy, ktoré sme našli v prvej tabuľke (1.60), je zrejmé: stávkové kancelárie považujú za pravdepodobnejší výsledok Hannover vs. Wolfsburg - obidva tímy skórujú. Čo stále leží pod priemerným číslom, ktoré sme vypočítali. Preto vždy majte oči otvorené: Kurzy spojené s BTTS môžu často ponúkať skutočnú hodnotu.

Ako a kedy môžete najlepšie využiť stratégiu "obidva tímy skórujú"?

V tejto časti by sme chceli objasniť, aké faktory by ste mali mať na pamäti v súvislosti so stratégiou "obidva tímy skórujú". Taktiež by sme vám chceli vysvetliť, aké stratégie sú obzvlášť zaujímavé a ziskové. Najprv odporúčame BTTS ako jednoduchú stávku, pretože kurzy sú veľmi atraktívne. Ak sa rozhodnete staviť s kombinovanou stávkou, odporúčame, aby ste nezahrňovali na tiket viac ako jeden tip typu "obidva tímy skórujú". Budete sa vystavovať zbytočnému riziku. Po druhé, odporúčame vsadiť na "BTTS - ÁNO", pretože budete najlepšie schopní využiť kombináciu dobrých kurzov a vysokú pravdepodobnosť výskytu! Použili by sme "BTTS - NIE" len, ak by existoval jasný favorit (ktorý zvalcuje súpera), alebo ak by alternatívna stávková voľba „Stávka na nulu“ (výhra tímu s nula strelenými gólmi oponentom) vy ponúkala príliš nízky kurz. Vo všeobecnosti je, samozrejme, dôležité vziať do úvahy najdôležitejšie gólové štatistiky za posledných 5 až 10 zápasov daných tímov. Majte na pamäti aj príslušný formát súťaže: Obzvlášť v súťaži pohárov a vyraďovacích zápasoch, kde obidva tímy potrebujú víťazstvo, je oveľa pravdepodobnejšie, že oba tímy strelia gól. V takom prípade je táto stávková stratégia oveľa sľubnejšia. Na druhej strane, v ligových zápasoch, kde nemôžeme vždy predpokladať otvorenú, útočnú stratégiu, top tímy sú náchylnejšie na prešľap.

Naše najlepšie odporúčania pre "obidva tímy skórujú"

Pre variant "obidva tímy skórujú - ÁNO", odporúčame na zápasy, v ktorých hrá jasný favorit vonku. Myslíme si, že kombinácia pravdepodobnosti výhry a atraktívnych kurzov je najlepšia. Náš príklad:

 • SD Eibar – FC Sevilla | Kurz na BTTS Áno 1.70

Pre všeobecne o niečo riskantnejšiu možnosť "oba tímy skórujú NIE", odporúčame zápas, v ktorom hrá jasný favorit doma. Samozrejme, zápas je vhodný vtedy, keď outsider nie je schopný zažiariť. Náš príklad tohto variantu:

 • Manchester City - West Bromwich | Kurz na BTTS NIE 1.55

Ako už bolo uvedené: V takýchto prípadoch sa odporúča vždy porovnanie s tipom "Stávka na nulu"! Často dostanete vyššie kurzy. Takže naše všeobecné odporúčanie je staviť na „obidva tímy skórujú“ namiesto toho, aby ste stavili proti.

Lukratívne, ale riskantné: "Obidva tímy skórujú - stávky na polčas"

Zvlášť výhodná je stratégia stávkovania v súvislosti s stávkou na polčas. Napríklad: vybrali sme zápas, v ktorom sa očakávajú mnohé góly - Valencia proti Realu Madrid:

 • Obidva tímy skórujú ÁNO | 1.40
  Obidva tímy skórujú NIE | 2.80
 • Obidva tímy skórujú v prvom polčase
  ÁNO 3.00 | NIE 1.35
 • Obidva tímy skórujú v oboch polčasoch
  ÁNO 6.50 | NIE 1.08

Nízke kurzy na to, že oba tímy strelia gól (1.40) naznačujú, že stávkové kancelárie aj odborníci predpokladajú, že oba tímy skutočne dosiahnu gól. To, že oba tímy strelia aspoň jeden gól v prvom polčase, je však menej pravdepodobné - najmä preto, že šance ponúkané v tomto prípade (kurz 3.00) sú pomerne nízke. Pre túto stávku má faktor šťastia príliš veľkú úlohu. Preto vám odporúčame, aby ste sa držali klasickej varianty a odporučili by sme vám dve možnosti stávok, ktoré boli uvedené vyššie.

Stojí za zváženie: "Obidva tímy skórujú "+ stávka na výsledok zápasu

Pre tých, ktorí majú radi riziko, máme v rukáve ešte jednu variantu: stávku na "obidva tímy skórujú + správny výsledok zápasu" (pokiaľ to ponúkajú stávkové kancelárie). Predstavme si nasledovný scenár ako príklad: V zápase medzi Leverkusen a Mainz, víťazstvo Leverkusen v kombinácii s "obidva tímy skórujú", bude mať veľmi dobré kurzy 2.60. Majte však na pamäti, že správny výsledok závisí od troch rôznych faktorov. V dôsledku toho odporúčame umiestniť trochu menšiu stávku. A taká stávka by nemala byť zahrnutá do kombinovanej stávky.