Over/under (nad/pod) stávky

Názov nad/pod stávky naznačuje, že sa budete snažiť správne tipnúť, či určité číslo bude prekonané alebo nie. Nad/pod stávky môžete nájsť pre rôzne športy, no najmä pre futbal. Okrem stávok na výsledok, handicapových stávok a rôznych stávok na góly či strelcov, je táto forma stávok ďalším pilierom v oblasti futbalových stávok. Klasická over/under stávka je tá, ktorá sa týka počtu gólov. V nasledujúcom texte vám podrobne vysvetlíme tento typ stávkovania, a priblížime vám, čo potrebujete o ňom vedieť. Uvedieme zopár tipov, ktoré vás posunú o krok bližšie k úspešnému stávkovaniu!

Lesedauer: 5 min
Themen in diesem Artikel:
 1. Čo je nad/pod stávka?
 2. Aké sú stratégie nad/pod stávok?
 3. Počet gólov: zvážte priemerné čísla
 4. Nad/pod dlhodobé stávky
 5. Ďalšie futbalové nad/pod stávky
 6. Ázijské nad/pod stávky
 7. Nad/pod live stávky
 8. Aké sú výhody a nevýhody stávok nad/pod?
 9. Môžu byť stávky nad/pod kombinované?

Čo je nad/pod stávka?

Pri stávkach nad/pod stávkujete na to, či určité číslo bude prekonané alebo nie. V tejto súvislosti je možné zvážiť viacero faktorov. Nad/pod stávka na celkový počet gólov vo futbale je určite najznámejšou formou tejto stávky. Zvyčajne príslušná stávková kancelária poskytuje pár čísel na zápas a stávkar si môže vybrať, ktoré číslo bude nakoniec prekonané alebo nie. Ako môžete vidieť, máte vždy 50 % šance na výhru. Ponúkame vám na vysvetlenie jednoduchý príklad: Vezmime si zápas Ligy Majstrov SSC Napoli vs. Manchester City. V tomto prípade hovoria čísla za počet gólov v zápase:

 • Viac ako 0,5 (Kurz 1.02) | Menej ako 0,5 (Kurz 10.50)
 • Viac ako 1,5 (Kurz 1.15) | Menej ako 1,5 (Kurz 5.00)
 • Viac ako 2,5 (Kurz 1.45) | Menej ako 2,5 (Kurz 2.60)
 • Viac ako 3,5 (Kurz 2.05) | Menej ako 3,5 (Kurz 1.70)
 • Viac ako 4,5 (Kurz 3.30) | Menej ako 4,5 (Kurz 1.30)

Stávkové kancelárie vyberajú desatinné čísla, pretože je to jediný spôsob, ako zaručiť jednoznačný výsledok. V našom príklade sa zaoberáme dvomi tímami, ktoré majú veľmi silný útok. Preto počítate s niekoľkými gólmi, ale očakávate, že Man City bude spočiatku hrať viac obranne, pretože hrajú vonku - a Napoli sa tiež pokúsi byť stabilný v obrane. Ste si tiež istí, že aspoň dva góly padnú a že môžete počítať s maximálne tromi gólmi. Preto si vyberiete stávku nad/pod na menej ako 3,5 gólov s dobrý kurzom 1.70. Ak v tomto zápase naozaj padnú tri alebo menej gólov, vaša stávka vyhrá. Pri vklade 10 € by ste v tomto prípade dostali 17 €. V prípade viac ako 3 gólov stávka prehráva. Existuje aj viac verzií stávok nad/pod, ktoré sa vzťahujú na počet gólov. Máte niekoľko možností, z ktorých si môžete vybrať. Keďže fungujú na základe rovnakého princípu ako vyššie uvedený príklad, nie sú osobitne špecifikované. Tu by boli ďalšie možnosti:

 • Počet gólov 1. polčas
 • Počet gólov 2. polčas
 • Počet gólov 1. polčas Tím 1 | Tím 2
 • Počet gólov 2. polčas Tím 1 | Tím 2

Samozrejme, nad/pod stávky nachádzame aj v iných športoch. Medzi tieto športy patrí americký futbal, basketbal či tenis. Fungujú podľa vyššie uvedeného príkladu s výnimkou toho, že sa nestávkuje na počet gólov, ale na napr. v americkom futbale, či v basketbale na celkový počet bodov príp. v tenise na počet hier (gemov). Uvádzame ďalší príklad tenisového zápasu Roger Federer verzus Alexander Zverev. Je dôležité vedieť, koľko setov je potrebné vyhrať v tomto súboji. V tomto prípade sa hrá na dva vyhraté sety.

 • Celkový počet hier (gemov) v 1. sete
  Viac ako 8,5 | Kurz 1.20
  Menej ako 8,5 | Kurz 6.70
 • Celkový počet hier (gemov) v zápase
  Viac ako 25,5 | Kurz 2.10
  Menej ako 25,5 | Kurz 1.60

Aké sú stratégie nad/pod stávok?

Najprv jedna vec: stávky nad/pod sú rovnako obľúbené ako pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálnych športových stávkarov. Vzhľadom na to, že ide o 2-way stávky, riziko je nízke, zatiaľ čo kurzy sú súčasne celkom slušné. Teoreticky je šanca na úspech 50:50. Stále by ste však nemali robiť stávky len tak z brucha - výherné šance (50:50) by sa nemali zamieňať s pravdepodobnosťou správneho výsledku! Najprv by ste si mali zhromaždiť najdôležitejšie informácie. Aká je aktuálna forma príslušných tímov? Ako dopadli posledné vzájomné duely? Aký gólový priemer majú oba tímy? Pohľad na rebríčky môže byť vždy užitočný. Ako vyzerá zostava - sú tam zranení alebo suspendovaní hráči? Dokážete zaznamenať rozdiely v hre medzi zápasmi odohranými doma a vonku? Tímy sa často snažia získať body za góly vonku. Tieto faktory a úvahy by ste mali zvážiť pred tým, než začnete stávkovať. Keďže existujú rôzne druhy stávok nad/pod, mali by ste sledovať rôzne strategické úvahy a taktiky. Tie vám odprezentujeme v nasledujúcich riadkoch. Najprv sa držme klasickej nad/pod stávky: Stávka na počet gólov.

Počet gólov: zvážte priemerné čísla

Pozrime sa na štatistiky: V posledných dvoch sezónach bolo v nemeckej Bundeslige zaznamenaných 2,83 - 2,87 gólov na zápas. Podobne to vyzerá v anglickej Premier League, kde v roku 2016/2017 bolo na jeden zápas zaznamenaných 2,80 gólov. Máme teda prvý orientačný bod týkajúci sa stávok nad/pod. To neznamená, že vaše výherné šance sú automaticky vyššie, ak sa rozhodnete pre stávky na "viac ako 2,5 gólov". Vo väčšej časti futbalových zápasov sú zaznamenané 2 alebo 3 góly. Ale: V takmer 50 % všetkých futbalových zápasov je zaznamenaných menej ako 2,5 gólov! Priemerné čísla sa väčšinou navyšujú o niektoré zápasy s veľkým počtom gólov! Preto by mali byť štatistiky vždy iba orientačné.

Klasické a ázijské stávky nad/pod (over/under) v stávkovej kancelárii 1xbet pre zápas Bundesligy Borussia Mönchengladbach vs. Bayern München

Nad/pod dlhodobé stávky

Samozrejme, sú tu aj stávky nad/pod v oblasti dlhodobých stávok. Mnohé stávkové kancelárie ponúkajú stávky na celkový počet bodov alebo gólov určitých tímov pred začatím ligovej sezóny alebo začatím súťaže ako sú Majstrovstvá sveta či kvalifikácia EURO. Nad/pod dlhodobé stávky môžu vyzerať nasledovne:

 • Získa Eintracht Frankfurt v sezóne 2017/18 viac či menej ako 45,5 bodov?
 • Strelí Nemecko viac alebo menej ako 25,5 gólov v kvalifikačných zápasoch na MS?

Takéto stávkové tipy prirodzene potrebujú určitú predvídavosť - je dôležité zhromaždiť si informácie o prestupoch či rozlosovaní vopred. Správna intuícia a dávka šťastia zohrávajú dôležitú úlohu, čo znamená, že vždy musíte počítať s faktorom neistoty pri dlhodobých stávkach. Ten by nikdy nemal byť podceňovaný. Okrem toho musíte mať trochu trpezlivosti, pretože s takými stávkami nemôžete zarobiť peniaze rýchlo. Na druhej strane kurzy sú často celkom dobré.

Ďalšie futbalové nad/pod stávky

Okrem počtu gólov môžete teoreticky vytvoriť stávky na každý spočítateľný parameter. Medzi nich patrí počet žltých alebo červených kariet, rohy, strelci alebo góly určitých hráčov. Ponuka sa líši od udalosti, ako aj od stávkovej kancelárie. Rovnako ako u pri klasickej nad/pod stávke je vždy výhodou zhromaždiť si dôležité informácie a aktuálne správy vopred. Zatiaľ čo tipy na počet rohov - nezávisle od stávkových štatistík - zvyčajne pripomínajú čisto len tipovačku, relevantnejšie informácie môžete získať o celkovom počte kariet. Zvlášť derby sú často náchylné k záplave kariet. Rozhodca zohráva dôležitú úlohu aj v tomto prípade. Existujú rozhodcovia, ktorí radi ukazujú karty a takí, ktoré kartu ukážu len veľmi zriedka. Vaše stávkové kancelárie to tiež, samozrejme, vedia a budú na základe toho reagovať. Napriek tomu môžete byť krok pred niektorými stávkovými kanceláriami.

Ázijské nad/pod stávky

Táto sofistikovaná verzia kombinuje dve formy: nad/pod stávky a ázijský handicap. Základný princíp ázijského handicapu možno vysvetliť rýchlo: Máte možnosť cashback-u - to znamená, že môžete vyhrať svoje stávky späť a skončíte s nulou. Pri stávkach nad/pod táto možnosť vyzerá nasledovne: Zatiaľ čo "normálna" verzia obsahuje vždy desatinné čísla, stávky pre ázijské handicapy môžu byť tiež napr. nad/pod 3,0 góly. Nasledujúci príklad: Vytvoríte stávkový tip nad 3,0 góly na zápas Manchester United verzus Arsenal London. Ak sú v tomto zápase strelené menej ako 3 góly, stávka prehráva - ak oba tímy strelia spolu viac ako tri góly, stávka vyhráva. Zatiaľ je všetko dobré. Okrem toho existuje nasledujúci scenár: S presne tromi strelenými gólmi získate späť svoje stavené peniaze. Takže už pri skóre 1:2, či 3:0 môžete byť pokojný. S možnosťou cashback-u však stávkové kurzy bývajú zvyčajne o niečo nižšie v porovnaní s bežnými stávkami nad/pod.

Nad/pod live stávky

Nadávky nad/pod sú obzvlášť obľúbené v súvislosti s live stávkovaním. Trh s live živými stávkami sa v posledných rokoch dramaticky zväčšuje - takže nie je žiadnym prekvapením, že ponuka stávok (góly, karty, rohy atď.) a kvalita stávkových kurzov v oblasti stávok nad/pod narastá. So stávkami naživo sa oplatí vyhľadať túto stávkovú formu, pretože kurzy sú veľmi lukratívne. S dobrým nosom na stávky môžete dosiahnuť dobrý zisk.

Aké sú výhody a nevýhody stávok nad/pod?

Výhodou pre všetky taktické líšky: Nad/pod stávky sú veľmi všestranné. Na jednej strane existuje veľa verzií, ako sú stávky na počet gólov (rôzne varianty), ako sú góly, karty, strelci, rohy alebo trestné strieľania. Na druhej strane môžete kombinovať nad/pod stávky s ostatnými stávkovými typmi a používať ich v rôznych formách, či už ide o dlhodobé stávky, ázijské handicapy či live stávky. Zvyčajne sú to 2-way stávky, a preto sú vaše výherné šance zodpovedajúce výške 50 %. Ak investujete nejaký čas, určite si nájdete lukratívne stávky. Jednou výhodou tohto stávkového typu je jednoznačne fakt, že nemusíte tipnúť presne výsledok určitého zápasu na to, aby ste stávku vyhrali. Dobrý nos pre priebeh zápasu je často dostačujúci. Často stačí, aby sme mali správnu tendenciu, smer - napríklad, či padá veľa alebo málo gólov. Ponuka stávok v tejto oblasti je rovnako dostačujúca – a neustále rastie. Nevýhoda: Stávkové kurzy na tento typ výsledkov sú často veľmi nízke a rizikový faktor je stále dosť vysoký, nezávisle od toho, koľko informácií ste získali vopred. Nikdy sa nemôžete 100 % spoliehať na priemerné čísla a štatistiky. Môžu predpovedať trend, ale nie sú významné pre jednotlivé prípady. Teória je často v praxi obrátená hore nohami.

Môžu byť stávky nad/pod kombinované?

Samozrejme, je možné umiestniť pár športových stávok z poľa nad/pod stávok ako kombinovanú stávku. Čo nie je možné, je kombinovať oba výsledky jednej udalosti navzájom, pretože stávkové kancelárie to logicky neumožňujú. Ak chcete vsadiť na oba výsledky, má to zmysel iba ak nájdete stávkové kurzy vyššie ako 2.00 pre rovnakú stávkovú udalosť u dvoch rôznych stávkových kanceláriách. V takom prípade, profit, aj keď je malý, je istotou!