Stávka na výhru

Stávka na víťazstvo je jednou z najstarších a zároveň najjednoduchších stávkových foriem v športovom stávkovaní. V tomto klasickom stávkovom type - ako naznačuje samotný názov – ide o stávky na víťaza príslušnej športovej udalosti. Názov pôvodne pochádza z konských dostihov. Až dodnes sa tento pojem viaže najčastejšie s dostihmi, zatiaľ čo v iných športoch a podujatiach sú zaužívané iné pojmy.

Lesedauer: 1 min
Themen in diesem Artikel:
  1. Čo je to stávka na víťazstvo?
  2. Kde sa používajú stávky na víťazstvo?
  3. "Opak" stávky na víťazstvo – stávka na umiestnenie

Čo je to stávka na víťazstvo?

Keď vytvoríte stávku na víťazstvo, stavíte na víťaza určitej športovej udalosti, nezávisle od toho, koľko možných výsledkov je možných alebo koľko tímov či športovcov na turnaji participuje. Stávka na víťazstvo môže byť vždy vytvorená, keď je jasný víťaz, či už tím, alebo jeden hráč - bez ohľadu na to, o akú súťaž či preteky sa jedná. Jednoduchý príklad: chcete staviť na víťaza pretekov Formula 1 Grand Prix v Monaku na Sebastiana Vettela. Pre túto udalosť stávková kancelária stanoví kurz vo výške 6.50. Takže zisk možno vypočítať veľmi ľahko: stávka je vynásobená kurzom. Ak stavíte 10 €, v prípade výhry dostanete 65 €, čo je čistý zisk 55 €. Vo všeobecnosti možno povedať, že stávky na výhru sú veľmi lukratívnou stávkovou formou. Vysoký faktor neistoty by nemal byť zanedbaný.

Kde sa používajú stávky na víťazstvo?

Stávky na víťazstvo môžu byť vždy použité, keď športová udalosť (turnaj/preteky) umožňujú výslovného víťaza. Samozrejme, to je možné vo veľmi veľa prípadoch – či už víťaz pretekov Formuly 1, turnaju v šípkach či Tour de France. Výraz "stávka na víťazstvo" ešte stále nie je taký bežný v oblasti športových stávok - možno povedať, že termín je viac uchytený v moto športe. Vo futbale zvyčajne nehovoríte o stávke na víťazstvo, aj keď často ste vsadili na víťaza futbalového zápasu. V tomto kontexte skôr hovoríte o výsledku alebo tendencii hovoriť o "stávke na výhru" alebo "stávke na remízu" podľa známeho modelu 1X2 (3-way stávok). Zásady stávky a výpočet zisku však fungujú v tomto prípade rovnako. Okrem toho sa stávky na víťazstvo používajú aj pri dlhodobých stávkach. Napríklad s rôznymi stávkovými kanceláriami môžete staviť na víťaza Ligy majstrov alebo nemeckej Bundesligy skôr, ako začne sezóna. Vysoké riziko sa odmeňuje vysokými stávkovými kurzami. Ak umiestnite stávku na víťaza Majstrovstiev sveta pred turnajom, môžete očakávať stávkové kurzy okolo 20.00 alebo dokonca aj vyššie pre tímy z širšej skupiny favoritov, ako je napr. Nemecko či Anglicko.

"Opak" stávky na víťazstvo – stávka na umiestnenie

Tento pojem pochádza tiež z dostihov. Tradične stavíte na to, že niektorý kôň skončí na poprednom mieste v prvej trojke, príp. štvorke. V iných športoch sa stávky na umiestnenie nestávajú tak bežnými. Aj v oblasti motoristických športov sú stávky na víťazov alebo stávky "head-to-head" bežnejšie a stávky na umiestnenie nachádzame ťažko. Základ tejto stávkovej formy môže byť do určitej miery pretransformovaný na iné športové podujatia. Napr. Liga majstrov, alebo veľké podujatia ako Majstrovstvá Európy, či Majstrovstvá sveta - umožňujú nasledovné stávky: Ktoré tímy postúpia do semifinále alebo finále? Alebo: Ako ďaleko sa dostane určitý tím v turnaji? Bude tím eliminovaný už v skupine, v šestnástke, v štvrťfinále alebo v semifinále, alebo sa dokonca dostane až do finále? Špecifické stávky, ktoré možno označiť "stávky na umiestnenie" v širšom zmysle – napr. tipovať prvých päť tímov konečného poradia nemeckej Bundesligy alebo "skončí Bayer Leverkusen v prvej šestke?"

nach oben