Stávkovanie so stratégiou Marginale

Stratégia stávkovania Martingale nepochádza v skutočnosti z oblasti športových stávok, ale zo sveta hazardných hier, a preto je už známa z kasína. Dnes si mnohí fanúšikovia športových stávok požičiavajú túto stratégiu a využívajú ju na športové stávky. Myšlienka stratégie Martingale je veľmi jednoduchá: systematickým zvyšovaním stávok kompenzovať prehrané stávky, aby ste nakoniec vždy skončili v pluse. Inými slovami, tento prístup je vhodný pre všetkých, ktorí majú radi štatistiky a vypracúvajú si hodnotenia/výpočty a spoliehajú sa výhradne na základnú matematickú myšlienku. Všetko, čo potrebujete vedieť o stávkovaní s Martingale, o tom, ako táto stratégia stávkovania funguje a o akých nebezpečenstvách by ste si mali byť ako tipér vedomý pri tomto systéme, pre vás popíšeme nižšie.

Lesedauer: 3 min

Ako funguje stratégia Martingale?

Martingale opisuje stratégiu hazardných hier ako takú, ktorá má dlhú tradíciu. Už v 18. storočí bola použitá na hru Faro, aj keď najznámejšou sa stala v spojitosti s ruletou. Cieľom tejto stratégie: nie len rýchle dohnanie škody (prehry) – ale navyše: systém sľubuje stabilný rast na konci procesu hru. Klasická verzia stratégie Martingale, ktorú popíšeme v tomto článku, je tzv. "zdvojnásobenie". Jednoduchá myšlienkou: Ak prehráte stávku, musíte zdvojnásobiť výšku stávky dovtedy, kým nakoniec stávku nevyhráte. V prípade výhry, hra začína od začiatku a opäť sa začína so základným vkladom. Pre konkrétny príklad, zostaňme vo svete hazardu: V našom ukážkovom prípade, predpokladajme, že stavíte v rulete, napr. 1 € na "čiernu". Pravidlá sú jasné: AK vyhrá čierna, dostanete od kasína dvojnásobok späť – ak čierna prehrá, vklad je stratený. Povedzme, že padne červená a prehráte. Ak sa vrátite k stratégii Martingale, musíte na ďalší pokus staviť 2 €. Ak znovu prehráte, musíte staviť 4 €, ak znovu, tak 8 €, atď. Pozitívna myšlienka Martingale stratégie: V prípade výhry, nezáleží na tom, koľko kôl pred tým ste prehrali, že jednorazovo ziskom s touto progresívnou stratégiou vkladov sú kompenzované všetky predchádzajúce straty a máte hodnotu vášho základného vkladu späť vo vrecku!

Vklad Výsledok Výhra Celková výhra
1 prehra 0 -1
2 prehra 0 -3
4 prehra 0 -7
8 prehra 0 -15
16 prehra 0 -31
32 výhra 64 +1

Je stratégia Martingale aplikovateľná na športové stávky?

Ak chceme využiť stratégiu Martingale v odvetví športových stávok, musíme tento systém čo najlepšie preklopiť do tohto odvetvia. Hlavný problém je, že stratégia Martingale je založená na čisto matematickom základe. Stávkovanie či športové výsledky všeobecne - a najmä futbalové výsledky – je možné naozaj predpovedať len do určitej miery, pričom vychádzame zo štatistík a skúseností, ale správne vypočítať na 100 %, resp. predvídať s istotou nevieme v žiadnom prípade. Koniec koncov, kurzy sú len aproximáciou údajných možných výsledkov zápasov. Tie, nemôžu byť jasne definované ako v rulete. Na uplatnenie stratégie Martingale pre športové stávky je potrebné použiť minimálny kurz 2.00. S nižším kurzom táto stratégia jednoducho nie je použiteľná. V ideálnom prípade by ste mali zvoliť 2-way stávku, v ktorej sú matematické pravdepodobnosti výhier 50 %, podobne ako náš príklad rulety. Vážnym problémom teda je, nájsť stávky s presným kurzom 2.00 a tie na ktoré by sa mohla vzťahovať klasická Martingale stratégia. Začnime s idealizovaným príkladom, kde sú kurzy vždy 2.00:

Vklad Výsledok Výhra Celková výhra
5 výhra 10 5
5 výhra 10 10
5 výhra 10 15
5 prehra 0 10
10 prehra 0 0
20 prehra 0 -20
40 prehra 0 -60
80 prehra 0 -140
160 prehra 0 -300
320 výhra 640 20

Nebezpečenstvo stávkovania so stratégiou Martingale je zrejmé: Aj po krátkej šnúre prehier, šiestich stávok sa vyšplhá výška vašej stávky na 320 €, aby vám zabezpečila malý zisk vo výške 20 €. Ak by ste prestali po prvej prehratej stávke, ktorá je podľa nášho zoznamu štvrtá stávka, skončili by ste so ziskom 10 €, a nemuseli by ste staviť viac ako 5 €. Obrovské riziko tejto stratégie stávkovania, ktoré nesúvisí s aktuálnym výnosom, je v tabuľke pôsobivo znázornené. Systém Martingale stojí alebo stroskotá na vami dostupných finančných zdrojoch - a to sa stane rýchlejšie vďaka princípu duplicity, než sa pôvodne domnievate. Pamätajte si: Keď bude kurz 1.90, čo je tesne pod 2.00, vaša stávka bude musieť byť navýšená o prehratú stávku oveľa viac než 100 % (aby ste pokryli škody, a teda straty).

Opak: Aká je Anti-Martingale stratégia?

Vzhľadom na vyššie identifikované riziká, ktoré sú odmenené nakoniec len malými ziskmi, zatiaľ čo je ťažké stratégiu aplikovať v reáli, mnoho športových tipérov preferujú využitie Anti-Martingale stratégie. Na jednej strane to znamená oveľa menej rizík a na druhej strane je oveľa jednoduchšie zaviesť túto stratégiu do praxe. Opäť platí minimálna požiadavka na kurzy 2.00. Na rozdiel od klasickej stratégie Martingale väčšinu rozdielov v kurzoch možno pokryť, čo tvorí stratégiu výrazne jednoduchšou na aplikáciu. Ako hovorí aj samotný názov, stretávame sa s opačným princípom ako sme uviedli pred tým: "Zisky namiesto strát" (motto). To znamená, že v prípade výhry sa ďalšia stávka zdvojnásobí a v prípade prehry sa stávka zmenšuje na polovicu. Ak začnete napríklad s 10 €, vsadíte a v prípade, že vyhráte, vaša ďalšia stávka bude 20 €. Ak vaša prvá stávka bude prehraná, nabudúce stavíte len 5 €. Ide o extrémne obrannú stávkovú stratégiu. Odporúčame vám vopred si stanoviť osobný cieľ (výhru), ktorého sa budete striktne držať! Napríklad, vždy predpokladáme kurz 2.00. Malo by byť jasné, že stratégia Anti-Martingale je z dlhodobého hľadiska výnosná iba vtedy, keď nie sú prehrané viac ako dve stávky v rade! S troma prehranými stávkami za sebou je ťažké vrátiť sa do plusu.

Vklad Výsledok Výhra Celková výhra
10 výhra 20 10
20 prehra 0 -10
10 prehra 0 -20
5 prehra 0 -25
2,50 výhra 5 -22,5
5 výhra 10 -17,5
10 výhra 20 -7,50

Záver: Je stratégia Martingale prospešná pre športové stávky?

Pri stávkovaní so systémom Martingale nie sú dôležité športové vedomosti, ale finančná situácia/stávkový rozpočet. Váš stávkový účet rozhoduje, či je táto stratégia stávkovania pre vás alebo nie. S touto stratégiou je potrebné vziať do úvahy, že aj pomerne malý zisk v konečnom dôsledku môže priniesť veľké riziko. Myslíme si, že lepšie je mať len malú stratu, než veľkú. Čiastočne požadované a extrémne vysoké stávky nestoja za to! Ak začnete s 1 €, šnúra prehraných stávok by po 10-tej stávke znamenala vklad 1024 €. Ak začnete so základnou stávkou 5 €, museli by ste umiestniť 1320 € na 9. stávku, aby ste predišli strate. Nezabudnite, že v prípade výhry zostanete len s 5 € navyše vo vrecku! S ohľadom na všetky tieto informácie dôrazne odporúčame fanúšikom športových stávok stratégii Martingale sa vyhnúť.