sk

Stratégia „value bets“ (hodnotných stávok)

Doba čítania: 6 Min

Za posledné roky v oblasti športových stávok spôsobili senzáciu dva výrazy: hovoríme o tzv. value bets (= hodnotné stávky) a sure bets (= arbitrážne stávky, resp. isté stávky). V tomto článku by sme chceli podrobne vysvetliť, čo sú to stávky na hodnotné kurzy, ako ich vypočítate a nájdete, a aká stávková stratégia je najlepšia.

Obsah tejto stránky

 • Čo znamená pojem „value bet“, a teda hodnotná stávka?
 • Čo sú to value bets - hodnotné stávky?
 • Vzorec "value bets" (hodnotných stávok): Ako sú value bets vypočítavané?
 • Ako možno nájsť a rozpoznať value bets?
 • Ako sa dá vypočítať primeraná stávka?
 • Aké sú riziká s value bets?
 • Záver: Stojí stratégia value bets za to?

Čo znamená pojem „value bet“, a teda hodnotná stávka?

Predtým než začneme podrobnejším popisom, chceli by sme vysvetliť, čo výraz value bets presne znamená. „Bet“ v angličtine znamená stávka a „valuehodnota. Ide teda o hodnotnú stávku, stávku s hodnotou, stávku, ktorá je cenná, ktorá je veľmi lukratívna a preto stojí za to. Inými slovami môžeme povedať na value betting, že ide o stávkovanie na kurzy s hodnotou, či stávkovanie na hodnotné kurzy. „Value bet“ je teda stávka so špeciálnou hodnotou.

Čo sú to value bets - hodnotné stávky?

Ako vzniká táto špeciálna hodnota? Ako sa normálna stávka stane hodnotnou stávkou? Hovoríme o hodnote v súvislosti so športovými stávkami, keď stávková kancelária nesprávne vypočíta pravdepodobný výsledok udalosti, a preto sú kurzy príliš vysoké. Porovnanie čísel – v tom je ten zvláštny trik – s vašou osobne vypočítanou pravdepodobnosťou. Vaším cieľom je nájsť nesprávne posúdenia stávkových kancelárií porovnaním vami vypočítanej pravdepodobnosti ich využiť vo svoj vlastný prospech! Ako to funguje, vysvetlíme nižšie v príslušných odsekoch. Pozrime sa na nasledovné: ako vieme, stávkové kurzy sú len pravdepodobné výsledky. Čím nižší je kurz, tým vyššia je pravdepodobnosť výskytu pravdivosti a naopak, tým vyšší je kurz, tým nižšia je pravdepodobnosť. Ak stávková kancelária predpokladá napríklad, že tím A opustí pole s pravdepodobnosťou 50 %, kurz sa vypočíta jednoduchým spôsobom:

 • Kurz = 100 / pravdepodobnosť v % = 100 / 50 = 2.00
 • Kurz = 1 / pravdepodobnosť v desiatkovej forme = 1 / 0,5 = 2.00

Samozrejme, že stávkové kancelárie chcú samy profitovať. Pri predpokladanom rozpätí marži od 5 % do 10 % obvykle ponúkajú kurz od 1,90 do 1,95. Ak chcete zistiť skutočne vyhodnotenú pravdepodobnosť stávkovej kancelárie, vynásobte uvedený kurz priemernou hodnotou ziskového rozpätia (kurzovej hladiny) - asi 1,07. Ak chcete správne a jednoduché vysvetlenie výpočtu value bet (hodnotnej stávky), ponecháme športové stávky tak a použijeme ďalší príklad. Krupiér pozýva na hru kocky. Musíte odhadnúť, ktoré číslo medzi 1 a 6 padne. Pravdepodobnosť výskytu každého čísla je, samozrejme, 1:6, čo by zodpovedalo kurzu 6.00. Krupiér ponúka kurz 8.00 na číslo 5, hoci – čo je proti všetkej logike a prekvapilo vás to. Samozrejme, môžeme to nazvať hodnotnou stávkou (value bet), pretože pravdepodobnosť je príliš nízka a kurz príliš vysoký. V ďalšom kroku sa musíte rozhodnúť, či chcete riskovať tip, kvôli príliš vysokému kurzu alebo nie - skutočná pravdepodobnosť na výhru je 16,67 % (v každom prípade). Rovnako to platí aj pre futbal a športové stávky vo všeobecnosti. Rozdiel je len v príslušných faktoroch, ktoré určujú kurzy, a tie sú oveľa zložitejšie ako v našom jednoduchom príklade.

Vzorec "value bets" (hodnotných stávok): Ako sú value bets vypočítavané?

Po objasnení toho, ako sa kurzy a pravdepodobnosť vypočítavajú (v predchádzajúcom odseku), ponoríme sa hlbšie do stávkových stratégií value bets. Radi by sme odpovedali na otázku, ako je hodnota zistená a vypočítaná a prečo je nevyhnutné pracovať s vašou "vlastnou pravdepodobnosťou" ako referenčnou hodnotou. Funguje to relatívne jednoducho: odborníci sa skutočne spoliehajú na všeobecne akceptovaný vzorec value bets, ktorý možno rýchlo vysvetliť:

 • Hodnota (value) = (kurz x pravdepodobnosť v %) / 100
  alebo
 • Hodnota (value) = kurz x pravdepodobnosť v desiatkovej forme

Základný princíp hovorí: ak dostanete hodnotu viac ako 1, je to stávka s hodnotou (value bet). Ak je hodnota nižšia ako 1, jedná sa však o zlú stávku, ktorú môžete vytvoriť - ale nevidíme žiadnu "hodnotu navyše". Použijeme konkrétny príklad pre lepšie porozumenie: na zápas FC Chelsea vs. FC Everton stávková kancelária stanoví kurz 1.60 na víťazstvo domácich – stávková kancelárie hodnotí pravdepodobnosť číslom 62,5 % bez ohľadu na vypočítanú maržu. Po dôkladnej analýze sa domnievame, že pravdepodobnosť výhry je vyššia: odhadujeme pravdepodobnosť víťazstva domácich na 70 %. Pozrite sa na zodpovedajúci výpočet:

 • Hodnota = (1,60 x 70) / 100
  alebo
 • Hodnota = 1,60 x 0,70
  = 1,12

Hodnota je oveľa vyššia ako magická 1. V tomto prípade ide o value bet (= hodnotnú stávku). Ako by vyzeral opačný prípad? Ako príklad používame kurz 1.35 inej stávkovej kancelárie:

 • Hodnota = 1,45 x 0,70 = 0,945

Podľa tohto výpočtu by táto stávka nemala žiadnu hodnotu s touto stávkovou kanceláriou, pretože vypočítaná hodnota je pod hranicou 1. Podľa toho by ste nemali staviť. Úplný výpočet však závisí od vašej konkrétnej vypočítanej pravdepodobnosti. Preto by sme chceli vysvetliť v nasledujúcom odseku, ako sa vypočítavajú value bets a ako ich môžete rozpoznať!

Ako možno nájsť a rozpoznať value bets?

V predchádzajúcom odseku sme vysvetlili, ako sa počítajú hodnotné stávky (value bets). Teraz sa obrátime na kľúčovú otázku: Ako ich možno rozpoznať? Ako možno vypočítať osobnú pravdepodobnosť, ktorú porovnáme s pravdepodobnosťou stávkovej kancelárie? Magické slovo je "informačná výhoda". Najlepšie je stať sa skutočným stávkovým odborníkom, ktorý sa zaujíma o určitú ligu podľa výberu – predpokladajme, že pôjde o futbal. Nemusí to byť top najvyššia liga. V tejto spomínanej lige si prejdete nespočetné štatistiky - čím viac, tým lepšie. Niektoré body, ktoré spomenieme, sú nevyhnutné. Začneme s určitým zápasom: pozrite sa na posledných 15 až 25 zápasov oboch tímov, teda celkovo okolo 50. Zdá sa, že je to pre začiatok veľa, ale vaše zameranie je na jednu ligu a nebudete musieť analyzovať 50 zápasov s každou novou stávkou, pretože väčšina zápasov už bude vami analyzovaná. Rýchlo budete mať svoju vlastnú databázu a hlboké vedomosti. Majte na pamäti: stávkové kancelárie fungujú rovnako strategicky - inteligentné programy sú plné. Aké základné poznatky je možné získať analýzou všetkých takýchto zápasov?

 • Základným princípom je systém 1x2: Koľkokrát príslušný tím vyhral, prehral a remizoval so svojím súperom?
 • Štatistiky víťazstiev doma alebo vonku: Ako hrá tím doma a ako vonku?
 • Ako došlo k výsledku? Bolo to zaslúžené víťazstvo alebo so šťastím?
 • O aký zápasový formát šlo? Ligový zápas, pohárový alebo medzinárodný zápas?

  Možno by ste nemali využívať pohárové zápasy na výpočet vašej osobnej pravdepodobnosti - sústreďte sa na vhodný formát.

Všetky body, ktoré by ste mali rozhodne zvážiť s vaším výpočtom, by sme vám chceli predstaviť v dvoch krokoch. Ide o jednu z mnohých možností, ako vypočítať vašu osobnú pravdepodobnosť! Napríklad: Tím A hrá proti tímu B. Začnime prieskum: ako často v posledných 20 zápasoch A vyhral - a ako často B prehral za rovnakých podmienok (počet zápasov) a naopak.

Krok 1:

 • Kurz Výhra A: počet výhier A + počet prehier B
  = 9 + 7 = 16
 • Kurz Výhra B: počet výhier B + počet prehier A
  = 6 + 4 = 10
 • Kurz Remízy: počet remíz A + počet remíz B
  = 7 + 7 = 14

Krok 2: výsledok osobných štatistík pridaním vyššie uvedených číslic vydelený počtom všetkých zápasov (16 + 10 + 14 = 40). Týmto spôsobom získate vašu pravdepodobnosť a vašee kurzy, ktoré sa používajú vo vzorci value bet, alebo sú individuálne porovnané s kurzami stávkových kancelárií.

 • Kurz Výhra A = 16/40 = 40 % = 2.50
 • Kurz Výhra B = 10/40 = 25 % = 4.00
 • Kurz Remíza = 14/40 = 35 % = 2.85

Ako sa dá vypočítať primeraná stávka?

Rozoznáte hodnotu v športovej stávke a chcete vytvoriť stávku: sofistikovaný, ale nie nespochybniteľný vzorec, ako vypočítať ideálnu stávku pre value bet (z matematického hľadiska), je vzorec Kelly. Ako to funguje a aké sú výhody a nevýhody tejto stratégie, vysvetlíme podrobne v našom článku Stávkovanie so vzorcom Kelly.

Aké sú riziká s value bets?

V tomto bode by sme vás chceli informovať o troch hlavných rizikách týkajúcich sa value bet. 1) Hlavným nebezpečenstvom stratégie value bet je, samozrejme, že vypočítate svoju "osobnú pravdepodobnosť" a kurzy nesprávne, a všetky vaše ďalšie úvahy sa spoliehajú na tento výpočet. Je dôležité, aby ste sa nespoliehali len na váš pocit - jediným základom hodnotenia tejto stratégie stávkovania sú vaše údaje a čísla. Musíte byť opatrní s hodnotami - výpočtami tretej strany, ktoré sú prezentované na relevantných stránkach. 2) Po druhé, chceli by sme pripomenúť zmeny a úpravy kurzov rôznych stávkových kancelárií. Ak objavíte hodnotnú stávku, mali by ste okamžite konať! Mnoho stávkových kancelárií pomerne rýchlo zaznamená vlastné chyby - najmä tie s veľkými rozdielmi - a okamžite reaguje. Mali by ste umiestniť stávku pred tým, ako stávková kancelária upraví kurzy smerom nadol. V tejto stratégii sa vyžaduje nielen informačná výhoda, ale aj rýchla akcia. 3) Tretie nebezpečenstvo sa týka najmä vysokých kurzov. Najmä v prípade stávok na outsiderov môžete rýchlo zaznamenať takú hodnotu. Ak stávková kancelária ponúka veľmi lukratívne kurzy napríklad 12.50, aj keď váš výpočet vyústil do kurzu 9.10 (pravdepodobnosť 11 %), dosiahne hodnotu 1.375 (vysoko nad odporúčanou úrovňou 1) - ale: pravdepodobnosť, že vyhráte túto stávku je stále veľmi nízka a šanca na úspech je spochybniteľná. Vytvorenie value bet, ale s len malou šancou na výhru nemá zmysel. Value bets musia byť vždy, samozrejme, vytvorené ako jednoduché stávky.

Záver: Stojí stratégia value bets za to?

Pre mnohých odborníkov na stávkovanie sú value bets takmer jediným spôsobom ako si zabezpečiť zisk v strednodobom a dlhodobom horizonte. Mali by ste mať na vedomí, že ide o dlhodobú stratégiu, ktorá vám pomôže dosiahnuť rozumný, ale nepretržitý zisk. V krátkom čase nezarobíte veľa peňazí – sú potrebné extrémne odchýlky a chyby stávkových kancelárií - takže musíte byť trpezliví. Čím vyššia je vaša vypočítaná hodnota, tým môže byť vyššia vaša stávka - v konečnom dôsledku by ste mali maximálne vyťažiť nájdenú hodnotu. Ak sa vám podarí dôverovať vašim zhromaždeným a vypočítaným údajom a číslam (tie by mali byť, samozrejme, presvedčivé) a nedovolíte, aby váš pocit ovplyvnil vaše rozhodnutia, stratégia s value bet je pre vás tým pravým! Vezmite do úvahy okolnosti, ako sú napr. víťazstva doma alebo vonku či otázku - ide o zápas ligy alebo pohárovky. Vždy berte do úvahy riziká tejto stratégie stávkovania: nesprávne výpočty z vašej strany a stávky na veľmi vysoké kurzy - aj keď majú hodnotu - sú najväčšími rizikami.

Na stratégie stávkovania
Nastavenia súborov cookies
x
Čo sú to cookies?
Cookies sú malé textové súbory uložené v prehľadávači vášho počítača obsahujúce informáciu. Na základe týchto informácií naša webová stránka zaznamenáva, že ste ju už predtým navštívili. Používame ich na prípravu informácií. Vaše osobné údaje nie sú uložené. Ďalšie informácie: Zásady používania súborov cookies |Tiráž |Pravidlá ochrany osobných údajov |
Ich möchte keine Cookies
Required cookies
Súbory cookies kontrolujú funkcie, bez ktorých nemôžete plne využívať našu webovú stránku. Cookies používame iba my (vlastné cookies). V dôsledku toho, tieto informácie používa a spracováva iba naša webová stránka. Napríklad, keď sa zaregistrujete, nemusíte sa zakaždým prihlasovať.
Performance cookies
Naše súbory performance cookies zhromažďujú informácie o tom, ako sa naša webová stránka používa. Tieto súbory cookies nám pomáhajú napríklad určiť, či a ktoré podstránky našej webovej stránky sú navštevované a o aký obsah majú používatelia záujem. V prvom rade zaznamenávame počet návštev a ich trvanie.
Marketingové cookies
Reklamné súbory cookies pochádzajú od reklamných spoločností (tretie strany) a používajú sa na zhromažďovanie informácií o webových stránkach navštívených používateľom s cieľom vytvoriť cielenú reklamu pre návštevníka. V tejto súvislosti nespracúvame žiadne osobné údaje bez vášho súhlasu v súlade s článkom 6, ods. 1, písm. a) GDPR.
Súhlasím s použitím cookies