Stratégia „value bets“ (hodnotných stávok)

Za posledné roky v oblasti športových stávok spôsobili senzáciu dva výrazy: hovoríme o tzv. value bets (= hodnotné stávky) a sure bets (= arbitrážne stávky, resp. isté stávky). V tomto článku by sme chceli podrobne vysvetliť, čo sú to stávky na hodnotné kurzy, ako ich vypočítate a nájdete, a aká stávková stratégia je najlepšia.

Lesedauer: 5 min

Čo znamená pojem „value bet“, a teda hodnotná stávka?

Predtým než začneme podrobnejším popisom, chceli by sme vysvetliť, čo výraz value bets presne znamená. „Bet“ v angličtine znamená stávka a „valuehodnota. Ide teda o hodnotnú stávku, stávku s hodnotou, stávku, ktorá je cenná, ktorá je veľmi lukratívna a preto stojí za to. Inými slovami môžeme povedať na value betting, že ide o stávkovanie na kurzy s hodnotou, či stávkovanie na hodnotné kurzy. „Value bet“ je teda stávka so špeciálnou hodnotou.

Čo sú to value bets - hodnotné stávky?

Ako vzniká táto špeciálna hodnota? Ako sa normálna stávka stane hodnotnou stávkou? Hovoríme o hodnote v súvislosti so športovými stávkami, keď stávková kancelária nesprávne vypočíta pravdepodobný výsledok udalosti, a preto sú kurzy príliš vysoké. Porovnanie čísel – v tom je ten zvláštny trik – s vašou osobne vypočítanou pravdepodobnosťou. Vaším cieľom je nájsť nesprávne posúdenia stávkových kancelárií porovnaním vami vypočítanej pravdepodobnosti ich využiť vo svoj vlastný prospech! Ako to funguje, vysvetlíme nižšie v príslušných odsekoch. Pozrime sa na nasledovné: ako vieme, stávkové kurzy sú len pravdepodobné výsledky. Čím nižší je kurz, tým vyššia je pravdepodobnosť výskytu pravdivosti a naopak, tým vyšší je kurz, tým nižšia je pravdepodobnosť. Ak stávková kancelária predpokladá napríklad, že tím A opustí pole s pravdepodobnosťou 50 %, kurz sa vypočíta jednoduchým spôsobom:

 • Kurz = 100 / pravdepodobnosť v % = 100 / 50 = 2.00
 • Kurz = 1 / pravdepodobnosť v desiatkovej forme = 1 / 0,5 = 2.00

Samozrejme, že stávkové kancelárie chcú samy profitovať. Pri predpokladanom rozpätí marži od 5 % do 10 % obvykle ponúkajú kurz od 1,90 do 1,95. Ak chcete zistiť skutočne vyhodnotenú pravdepodobnosť stávkovej kancelárie, vynásobte uvedený kurz priemernou hodnotou ziskového rozpätia (kurzovej hladiny) - asi 1,07. Ak chcete správne a jednoduché vysvetlenie výpočtu value bet (hodnotnej stávky), ponecháme športové stávky tak a použijeme ďalší príklad. Krupiér pozýva na hru kocky. Musíte odhadnúť, ktoré číslo medzi 1 a 6 padne. Pravdepodobnosť výskytu každého čísla je, samozrejme, 1:6, čo by zodpovedalo kurzu 6.00. Krupiér ponúka kurz 8.00 na číslo 5, hoci – čo je proti všetkej logike a prekvapilo vás to. Samozrejme, môžeme to nazvať hodnotnou stávkou (value bet), pretože pravdepodobnosť je príliš nízka a kurz príliš vysoký. V ďalšom kroku sa musíte rozhodnúť, či chcete riskovať tip, kvôli príliš vysokému kurzu alebo nie - skutočná pravdepodobnosť na výhru je 16,67 % (v každom prípade). Rovnako to platí aj pre futbal a športové stávky vo všeobecnosti. Rozdiel je len v príslušných faktoroch, ktoré určujú kurzy, a tie sú oveľa zložitejšie ako v našom jednoduchom príklade.

Vzorec "value bets" (hodnotných stávok): Ako sú value bets vypočítavané?

Po objasnení toho, ako sa kurzy a pravdepodobnosť vypočítavajú (v predchádzajúcom odseku), ponoríme sa hlbšie do stávkových stratégií value bets. Radi by sme odpovedali na otázku, ako je hodnota zistená a vypočítaná a prečo je nevyhnutné pracovať s vašou "vlastnou pravdepodobnosťou" ako referenčnou hodnotou. Funguje to relatívne jednoducho: odborníci sa skutočne spoliehajú na všeobecne akceptovaný vzorec value bets, ktorý možno rýchlo vysvetliť:

 • Hodnota (value) = (kurz x pravdepodobnosť v %) / 100
  alebo
 • Hodnota (value) = kurz x pravdepodobnosť v desiatkovej forme

Základný princíp hovorí: ak dostanete hodnotu viac ako 1, je to stávka s hodnotou (value bet). Ak je hodnota nižšia ako 1, jedná sa však o zlú stávku, ktorú môžete vytvoriť - ale nevidíme žiadnu "hodnotu navyše". Použijeme konkrétny príklad pre lepšie porozumenie: na zápas FC Chelsea vs. FC Everton stávková kancelária stanoví kurz 1.60 na víťazstvo domácich – stávková kancelárie hodnotí pravdepodobnosť číslom 62,5 % bez ohľadu na vypočítanú maržu. Po dôkladnej analýze sa domnievame, že pravdepodobnosť výhry je vyššia: odhadujeme pravdepodobnosť víťazstva domácich na 70 %. Pozrite sa na zodpovedajúci výpočet:

 • Hodnota = (1,60 x 70) / 100
  alebo
 • Hodnota = 1,60 x 0,70
  = 1,12

Hodnota je oveľa vyššia ako magická 1. V tomto prípade ide o value bet (= hodnotnú stávku). Ako by vyzeral opačný prípad? Ako príklad používame kurz 1.35 inej stávkovej kancelárie:

 • Hodnota = 1,45 x 0,70 = 0,945

Podľa tohto výpočtu by táto stávka nemala žiadnu hodnotu s touto stávkovou kanceláriou, pretože vypočítaná hodnota je pod hranicou 1. Podľa toho by ste nemali staviť. Úplný výpočet však závisí od vašej konkrétnej vypočítanej pravdepodobnosti. Preto by sme chceli vysvetliť v nasledujúcom odseku, ako sa vypočítavajú value bets a ako ich môžete rozpoznať!

Ako možno nájsť a rozpoznať value bets?

V predchádzajúcom odseku sme vysvetlili, ako sa počítajú hodnotné stávky (value bets). Teraz sa obrátime na kľúčovú otázku: Ako ich možno rozpoznať? Ako možno vypočítať osobnú pravdepodobnosť, ktorú porovnáme s pravdepodobnosťou stávkovej kancelárie? Magické slovo je "informačná výhoda". Najlepšie je stať sa skutočným stávkovým odborníkom, ktorý sa zaujíma o určitú ligu podľa výberu – predpokladajme, že pôjde o futbal. Nemusí to byť top najvyššia liga. V tejto spomínanej lige si prejdete nespočetné štatistiky - čím viac, tým lepšie. Niektoré body, ktoré spomenieme, sú nevyhnutné. Začneme s určitým zápasom: pozrite sa na posledných 15 až 25 zápasov oboch tímov, teda celkovo okolo 50. Zdá sa, že je to pre začiatok veľa, ale vaše zameranie je na jednu ligu a nebudete musieť analyzovať 50 zápasov s každou novou stávkou, pretože väčšina zápasov už bude vami analyzovaná. Rýchlo budete mať svoju vlastnú databázu a hlboké vedomosti. Majte na pamäti: stávkové kancelárie fungujú rovnako strategicky - inteligentné programy sú plné. Aké základné poznatky je možné získať analýzou všetkých takýchto zápasov?

 • Základným princípom je systém 1x2: Koľkokrát príslušný tím vyhral, prehral a remizoval so svojím súperom?
 • Štatistiky víťazstiev doma alebo vonku: Ako hrá tím doma a ako vonku?
 • Ako došlo k výsledku? Bolo to zaslúžené víťazstvo alebo so šťastím?
 • O aký zápasový formát šlo? Ligový zápas, pohárový alebo medzinárodný zápas?

  Možno by ste nemali využívať pohárové zápasy na výpočet vašej osobnej pravdepodobnosti - sústreďte sa na vhodný formát.

Všetky body, ktoré by ste mali rozhodne zvážiť s vaším výpočtom, by sme vám chceli predstaviť v dvoch krokoch. Ide o jednu z mnohých možností, ako vypočítať vašu osobnú pravdepodobnosť! Napríklad: Tím A hrá proti tímu B. Začnime prieskum: ako často v posledných 20 zápasoch A vyhral - a ako často B prehral za rovnakých podmienok (počet zápasov) a naopak.

Krok 1:

 • Kurz Výhra A: počet výhier A + počet prehier B
  = 9 + 7 = 16
 • Kurz Výhra B: počet výhier B + počet prehier A
  = 6 + 4 = 10
 • Kurz Remízy: počet remíz A + počet remíz B
  = 7 + 7 = 14

Krok 2: výsledok osobných štatistík pridaním vyššie uvedených číslic vydelený počtom všetkých zápasov (16 + 10 + 14 = 40). Týmto spôsobom získate vašu pravdepodobnosť a vašee kurzy, ktoré sa používajú vo vzorci value bet, alebo sú individuálne porovnané s kurzami stávkových kancelárií.

 • Kurz Výhra A = 16/40 = 40 % = 2.50
 • Kurz Výhra B = 10/40 = 25 % = 4.00
 • Kurz Remíza = 14/40 = 35 % = 2.85

Ako sa dá vypočítať primeraná stávka?

Rozoznáte hodnotu v športovej stávke a chcete vytvoriť stávku: sofistikovaný, ale nie nespochybniteľný vzorec, ako vypočítať ideálnu stávku pre value bet (z matematického hľadiska), je vzorec Kelly. Ako to funguje a aké sú výhody a nevýhody tejto stratégie, vysvetlíme podrobne v našom článku Stávkovanie so vzorcom Kelly.

Aké sú riziká s value bets?

V tomto bode by sme vás chceli informovať o troch hlavných rizikách týkajúcich sa value bet. 1) Hlavným nebezpečenstvom stratégie value bet je, samozrejme, že vypočítate svoju "osobnú pravdepodobnosť" a kurzy nesprávne, a všetky vaše ďalšie úvahy sa spoliehajú na tento výpočet. Je dôležité, aby ste sa nespoliehali len na váš pocit - jediným základom hodnotenia tejto stratégie stávkovania sú vaše údaje a čísla. Musíte byť opatrní s hodnotami - výpočtami tretej strany, ktoré sú prezentované na relevantných stránkach. 2) Po druhé, chceli by sme pripomenúť zmeny a úpravy kurzov rôznych stávkových kancelárií. Ak objavíte hodnotnú stávku, mali by ste okamžite konať! Mnoho stávkových kancelárií pomerne rýchlo zaznamená vlastné chyby - najmä tie s veľkými rozdielmi - a okamžite reaguje. Mali by ste umiestniť stávku pred tým, ako stávková kancelária upraví kurzy smerom nadol. V tejto stratégii sa vyžaduje nielen informačná výhoda, ale aj rýchla akcia. 3) Tretie nebezpečenstvo sa týka najmä vysokých kurzov. Najmä v prípade stávok na outsiderov môžete rýchlo zaznamenať takú hodnotu. Ak stávková kancelária ponúka veľmi lukratívne kurzy napríklad 12.50, aj keď váš výpočet vyústil do kurzu 9.10 (pravdepodobnosť 11 %), dosiahne hodnotu 1.375 (vysoko nad odporúčanou úrovňou 1) - ale: pravdepodobnosť, že vyhráte túto stávku je stále veľmi nízka a šanca na úspech je spochybniteľná. Vytvorenie value bet, ale s len malou šancou na výhru nemá zmysel. Value bets musia byť vždy, samozrejme, vytvorené ako jednoduché stávky.

Záver: Stojí stratégia value bets za to?

Pre mnohých odborníkov na stávkovanie sú value bets takmer jediným spôsobom ako si zabezpečiť zisk v strednodobom a dlhodobom horizonte. Mali by ste mať na vedomí, že ide o dlhodobú stratégiu, ktorá vám pomôže dosiahnuť rozumný, ale nepretržitý zisk. V krátkom čase nezarobíte veľa peňazí – sú potrebné extrémne odchýlky a chyby stávkových kancelárií - takže musíte byť trpezliví. Čím vyššia je vaša vypočítaná hodnota, tým môže byť vyššia vaša stávka - v konečnom dôsledku by ste mali maximálne vyťažiť nájdenú hodnotu. Ak sa vám podarí dôverovať vašim zhromaždeným a vypočítaným údajom a číslam (tie by mali byť, samozrejme, presvedčivé) a nedovolíte, aby váš pocit ovplyvnil vaše rozhodnutia, stratégia s value bet je pre vás tým pravým! Vezmite do úvahy okolnosti, ako sú napr. víťazstva doma alebo vonku či otázku - ide o zápas ligy alebo pohárovky. Vždy berte do úvahy riziká tejto stratégie stávkovania: nesprávne výpočty z vašej strany a stávky na veľmi vysoké kurzy - aj keď majú hodnotu - sú najväčšími rizikami.