Je lepšie staviť na vysoké alebo nízke kurzy?

V tomto článku sa zaoberáme zásadnou a často diskutovanou otázkou medzi športovými tipérmi: Je lepšie staviť na vysoké kurzy alebo nízke kurzy? V nasledujúcom texte vám chceme predstaviť výhody a nevýhody dvoch protichodných stávkových stratégií. Upozornenie: Tak ako to často býva, pravda leží niekde uprostred. Stávky na nízke kurzy, ako aj stratégie, ktoré sa zaoberajú vysokými kurzami, majú svoje vlastné jedinečné výhody.

Lesedauer: 4 min

Kedy hovoria športoví tipéri o stávkach na vysoké kurzy?

Predtým, ako sa dostaneme hlbšie do výhod a nevýhod stratégií stávkovania s vysokými kurzami a nízkymi kurzami, musíme najprv objasniť, kde je hranica medzi vysokým a nízkym kurzom. Kedy ide o športové stávky s vysokým kurzom, a kedy ide o nízky kurz? Už tu sa názory líšia. V rámci tohto článku definujeme vysoké kurzy ako tie, ktoré sú vyššie ako 2.00. Je to spôsobené tým, že pri kurze 2.00 je pravdepodobnosť výskytu výsledku menšia ako 50 %. V dôsledku toho je nepravdepodobné, že dôjde k výsledku, a preto v športových stávkach máme vysoké kurzy. Koniec koncov, kurzy nie sú nič iné ako pravdepodobnosť konkrétneho výsledku, a teda aj pravdepodobnosť výhry (kurz = 100/pravdepodobnosť v %). Prečo to nie je presne 50 % pri kurze 2.00, je potrebné vysvetliť s rátaním so ziskom zahrnutým stávkovými kanceláriami! V priemere je to približne 7 %. To znamená, že stávková kancelária počíta s výplatnou sadzbou (kurzovou hladinou) vo výške 93 %, pričom 7 % zo všetkých peňazí vložených zákazníkmi predstavuje vlastný zisk stávkovej kancelárie. To sa odráža v kurzoch a následne vo výpočte pravdepodobnosti daného výsledku stávkovou kanceláriou:

  • Pravdepodobnosť výsledku = 100 / (kurz x 1.07)
  • = 100 / (2.00 x 1.07) = 46.72 %

Kedy hovoria športoví tipéri o stávkach na nízke kurzy?

Logicky teda možno dedukovať na základe vyššie uvedeného vysvetlenia, že všetky kurzy pod 2.00 sú označené ako "nízke". Avšak väčšina fanúšikov športových stávok by nikdy neoznačila na kurzy 1.90 ako nízke. V skutočnosti ide len o kurzy medzi 1.10 a 1.40, ktoré sa v skutočnosti považujú za nízke. Pravidlo je nasledovné: Pravdepodobnosť výhry by mala byť aspoň 2:3 (= 67 %), aby sa stávka mohla považovať za bezpečnú. Ak opäť zahrnieme uvedené zisky zo strany stávkových kancelárií, horná hranica nízkych kurzov je 1.40.

  • Pravdepodobnosť výsledku = 100 / (1.40 x 1.07) = 66.76%

Aké sú výhody stávkovania na vysoké kurzy?

Je zrejmé, že vysoké stávky znamenajú vysoké výhry. Pri športových stávkach s vysokými kurzami môže byť stávka alebo rozpočet viac ako zdvojnásobená s jednou jednoduchou stávkou! Výhoda: Jednoduchá bezpečná stávka, ktorá nespadá do riskantných a ktorá zabezpečí, že sa nemusíte uchýliť napr. ku kombinovaným stávkam. Samozrejme, vždy musíte mať na pamäti: čím vyšší je kurz, tým nižšia je šanca na výhru. Ak máme kurzy 4.00, predpokladaná pravdepodobnosť je 25 %. Inými slovami, zo štatistického hľadiska je stávka prehraná 3 zo 4-krát. A preto je dôležité pri stávkovaní na vysoké kurzy nebyť príliš chamtivý. Malé stávky vo výške od 1 do 5 € budú viac ako dosť. Vyššie sumy pri vyšších kurzoch jednoducho nie sú potrebné. V porovnaní so stávkami pri nízkych kurzoch je vaša stávka malá, čím sa automaticky zníži riziko. Čo, samozrejme, ale prináša otázku: Ktoré stratégie stávkovania sú vhodné pre vysoké kurzy? Výnimočne populárna stratégia zahŕňajúca veľmi vysoké kurzy je takzvaná stratégia na výsledok. V tomto prípade staviate malú sumu na 5 "najrealistickejších" výsledkov - inými slovami, tie, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou udejú. Vo všeobecnosti sa budú pohybovať medzi 7.00 a 12.00. Stačí, ak vyhrá jedna z vašich stávok. Vzhľadom na vysoké kurzy bude strata ostatných stávok automaticky vykompenzovaná víťaznou stávkou! Za pokušenie stoja aj stávky s dvojitou šancou, tzv. double chance stávky na jasných outsiderov s kurzom viac ako 2.00. Pre stávky na vysoké kurzy je tiež nutné spomenúť „draw no bet“, teda stávky bez remízy, a stávky na ázijské handicapy, pretože obsahujú záchrannú brzdu (v prípade remízy sa výška vášho vkladu vráti na váš stávkový účet). Stávky na strelcov sú takisto populárnou stávkovou stratégiou s vysokými kurzami: Aj na elitných útočníkov nie sú kurzy nad 2.00 raritou.

Aké sú výhody stávkovania na nízke kurzy?

Pokiaľ ide o nízke kurzy, športoví tipéri všeobecne predpokladajú, že stávky s nízkymi kurzami sú bezpečné, čo môže byť trochu klamlivé. Výhoda stávkovania na nízke kurzy je jasná: Pravdepodobnosť výhry stávky na základe vyššie uvedenej definície je 2:3 alebo vyššia. Stávky na nízke kurzy by ste mali brať do úvahy, ak sa chcete spoliehať na výhry, rovnako ak sledujte pomalšiu, obrannejšiu a dlhodobejšiu stávkovú stratégiu. Rýchle peniaze zahŕňajúce športové stávky na nízke kurzy sa jednoducho neudejú. Napriek tomu, s dobrou stávkovou stratégiou máte v dlhodobom horizonte potenciál pre vysoké výhry. Ak urobíte jednu stávku každý deň s kurzom len 1.10, s každou stávkou od 1 € do 10 €, po niekoľkých mesiacoch - za predpokladu, že z času na čas budete mať nejaké peniaze stranou a budete mať trochu šťastia - akumulujete niekoľko stovák eur. Absolútni športoví stávkoví profesionáli zvyčajne stávajú na jednoduchých stávkach s nízkymi kurzami a sú vyzbrojení veľkou trpezlivosťou. Hlavnou neočakávanou dávkou šťastia pre stávkové kancelárie: Väčšina športových stávok vo futbale naďalej zostáva na 3-way báze podľa známeho princípu 1X2 – pričom ide o šport, v ktorom je zaznamenaných pomerne málo gólov. V dôsledku toho je zaznamenaných niekoľko prekvapivých remíz alebo víťazstiev outsiderov, ako v iných športoch, kde sa získa viac bodov alebo gólov. Patrí sem napríklad basketbal, volejbal či hádzaná. Bolo štatisticky dokázané, že v druhom prípade favoriti častejšie ostávajú na vrchole ako vo futbale. Samozrejme, logickým dôsledkom toho sú nízke kurzy na favoritov v týchto športoch. K tenisu by ste mali tiež pristupovať s opatrnosťou: zranenie jedného hráča stačí na to, aby bola vaša stávka zničená. Dve najväčšie nebezpečenstvá týkajúce sa športových stávok s nízkymi kurzami sú jasné: základnou chybou je staviť príliš veľa pod falošným predpokladom, že stávka je bezpečná. Druhou hlavnou chybou je zviazanie stávok pri nízkych kurzoch na kombinovanú stávku. Klasickým príkladom by to bolo kombinovanie výhier na favoritov: Ak ste sa rozhodli umiestniť 4 stávky s nízkym kurzom 1.25, 1.30, 1.35 a 1.40 vo forme kombinovanej stávky, váš celkový kurzy skutočne bude 3.07. To znamená, že vaša pravdepodobnosť výhry bude skromných 32,57 %. Inými slovami, 2 z 3-krát by ste vašu stávku prehrali. Takže, pokiaľ ide o stávky s nízkymi kurzami s cieľom dlhodobých ziskov, vaše motto by malo byť: Opatrnosť na prvom mieste!

Záver: Stávkovanie s vysokým alebo nízkym kurzom?

Zo skúsenosti môžeme povedať, že väčšina amatérskych hobby-tipérov má tendenciu staviť vysoké sumy na to, čo považujú za bezpečné stávky (uvádzané ako nízke kurzy) a príliš často sa uchýlia ku kombinovaným stávkam. Všeobecne platí, že tieto stávky zahŕňajú stávky 1X2 na futbal, ktoré často môžu nevyjsť. Lepšie je vsadiť malé sumy od 1 do 2 € pri vysokých kurzoch, alebo pre jednu športovú udalosť rozdeľte svoj stávkový rozpočet na niekoľko jednoduchých stávok. Priama odpoveď, či stávky s vysokými kurzami alebo nízkymi kurzami sú lepšou voľbou, je nemožná. Skúsenosť ukázala, že nie je prekvapením, že kombinácia oboch stratégií je najvýhodnejšia. Oveľa dôležitejšia ako úroveň stávkových kurzov je otázka, či sú kurzy úmerné pravdepodobnosti alebo či v nich vidíte hodnotu (value) - bez ohľadu na to, či sú 1.35 alebo 2.40. Najdôležitejší aspekt oboch stratégií: Pri športových stávkach s vysokými kurzami by ste mali staviť nízke sumy a umiestniť jednoduché stávky (vzhľadom na vysoké riziko). Ak sa rozhodnete staviť s nízkymi kurzami, mali by ste sa sústrediť tiež na jednoduché stávky - aj keď sa nebudete zaujímať o mimoriadne veľké výhry. Samozrejme, kombinované stávky nie sú zakázané, aj keď by mali byť určite výnimkou.